3 329,5 gektar yer maydonlari tadbirkorlik uchun e-auksionga qo'yildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-fevraldagi PF-18-son Farmoniga asosan, 3 329,5 gektar yer maydonlari "e-auksion" platformasi orqali auksion savdolariga qo‘yildi. Bu haqida Iqtisodiyot va moliya vazirligi xabar berdi.
Bu yangilik, yer maydonlarining savdosiga yanada ochiq va shaffof tizimni joriy etishga yo‘l ochdi. Auksion g‘oliblari o‘z huquqlarini kengaytirish bilan birga, bir qancha majburiyatlarga ham egadirlar.
Farmon asosida auksion g‘oliblari quyidagi huquqlarga ega bo‘ladi:
Qishloq xo‘jaligi ekinlarining mustaqil tanlovi: G‘oliblar ekinlar turini, navlarini va hajmlarini o‘zi belgilaydi, bu esa iqtisodiy jihatdan eng samarali usullarni tanlash imkonini beradi.
Suv yetkazib berish: Auksion g‘oliblari yillik suv yetkazib berish limitlari doirasida kafolatlangan suv hajmini olish huquqiga ega, shuningdek, bu majburiyatlar bajarilmagan taqdirda, yetkazilgan zararlarni talab qilish imkoniyatiga ega.
Ijara shartnomasi: G‘oliblar yer uchastkalarini qayta ijaraga berish huquqiga ega bo‘lib, shartnoma shartlariga rioya qilgan holda bu huquqni boshqa shaxsga o'tkazishi mumkin.

3 329,5 гектара земли выставлены на электронные аукционы для предпринимательства
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 3 февраля 2025 года (PF-18), 3 329,5 гектара земельных участков были выставлены на аукционы через платформу "e-auksion". Об этом сообщает Министерство экономики и финансов.
Это нововведение открывает путь к внедрению более открытой и прозрачной системы продажи земельных участков. Победители аукциона, помимо расширения своих прав, также принимают на себя ряд обязательств.
Согласно указу, победители аукционов будут обладать следующими правами:
Независимый выбор сельскохозяйственных культур: Победители самостоятельно определяют виды, сорта и объемы сельскохозяйственных культур, что позволяет выбрать наиболее экономически эффективные методы.
Поставка воды: Победители аукциона имеют право на гарантированный объем воды в рамках ежегодных лимитов, а также на возмещение ущерба, если обязательства не выполняются.
Договор аренды: Победители аукционов могут сдать участки земли в субаренду и передавать свои права другим лицам в соответствии с условиями договора.