O‘zbekiston Venetsiya biennalesida The Aural Sea loyihasini taqdim etadi
61-Venetsiya zamonaviy san’at biennalesida O‘zbekiston Orol dengizi tarixini statistika va arxivlar orqali emas, balki tovush, mif va tasavvur orqali hikoya qiladi. The Aural Sea loyihasi XX asrning eng yirik ekologik falokatlaridan birini xotira, yo‘qotish va ehtimoliy kelajaklar haqidagi badiiy muloqot maydoniga aylantiradi.
Centrum Air floti 15-havo kemasi bilan boyidi
14-fevral kuni soat 00:30 da O‘zbekistonning Centrum Air xususiy aviakompaniyasi aviaparkidagi 15-havo kemasi bo‘lgan to‘rtinchi keng fyuzelyajli Airbus A330-343 samolyoti Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportiga qo‘ndi.
Ramazon oyida ehtiyojmand aholini davlat tomonidan ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash choralari muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 16-fevral kuni Ramazon oyida ehtiyojmand aholining ijtimoiy himoyasini yanada kuchaytirish masalalariga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Merts: erkinlik endi kafolatlanmagan
Germaniya kansleri Myunxen xavfsizlik konferensiyasida sobiq jahon tartibi qulayotgani va Yevropa erkinlikni saqlash uchun qat’iyat ko‘rsatishi kerakligini ogohlantirdi.
Japarov Tashiyev iste’fosini bo‘linish xavfi bilan izohladi
Qirg‘iziston prezidenti yaqin ittifoqchisini kutilmaganda lavozimidan ozod etganini parlament va davlat apparatida yuzaga kelgan qarama-qarshilik xavfi bilan izohladi.
Ariane 64 uchirildi: Yevropaning yangi qudratli raketasi kosmosga chiqdi
Fransuz Gviyanasidagi Kuru kosmodromidan yangi, kuchaytirilgan Ariane 6 raketasining versiyasi — Ariane 64 birinchi muvaffaqiyatli uchishi amalga oshirildi. U orbita uchun internet-sputniklarni yetkazdi.
Davlatimiz rahbari mis quvurlari va fitinglar ishlab chiqarish korxonasida boʻldi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatiga tashrifi doirasida Ohangaron tumanidagi “Infinity Copper Group” mis quvurlari va fitinglar ishlab chiqarish korxonasi faoliyati bilan ham tanishdi.
Minnesota migratsiyaga qarshi operatsiyani yakunlamoqda
AQShning Minnesota shtatida noqonuniy migratsiyaga qarshi federal operatsiya yakunlanish arafasida. Oq uy bu qaror mahalliy hokimiyatlarning federal xizmatlar bilan hamkorligi kuchaygani ortidan qabul qilinganini bildirdi.
U-17: Oʻzbekiston Osiyo Kubogi raqiblarini bilib oldi
Oʻzbekiston U-17 yoshlar terma jamoasi uchun 2026-yilgi Osiyo Kubogidagi raqiblar maʼlum boʻldi. Oʻzbekiston D guruhida Avstraliya, Hindiston va KXDR jamoalari bilan bellashadi.
O‘zbekistonda kiberhujum: 60 ming fuqaroning ma’lumotlari oshkor bo‘ldi
27–30 yanvar kunlari O‘zbekistonda uchta davlat idorasi kiberhujumga uchradi, natijada taxminan 60 ming fuqaroning shaxsiy ma’lumotlari oshkor bo‘ldi. Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov ma’lumotlar fuqaroning roziligisiz ishlatilishi mumkin emasligini, ammo firibgarlar tomonidan aldamchilik vositasi sifatida ishlatilishi mumkinligini ta’kidladi.
O‘zbekistonda yadro tibbiyoti loyihasi ishga tushirildi
O‘zbekiston va Rossiya yadro tibbiyotini rivojlantirish strategiyasini birgalikda ishlab chiqishga kelishib oldi. Bu doirada Toshkentda zamonaviy markazni yuqori texnologik uskunalar bilan jihozlash rejalashtirilgan.
Ozarbayjon Osiyoning eng istiqbolli turizm yo‘nalishi deb e’lon qilindi
Hindistonning Mumbay shahrida o‘tkazilgan eng yirik turizm ko‘rgazmalaridan biri — OTM Mumbaida Ozarbayjon milliy stendi «Most Promising New Destination» nominatsiyasida nufuzli mukofotga sazovor bo‘ldi va mamlakatning yuqori turizm salohiyati tasdiqlandi.
O‘zbekiston korrupsiya reytingida pastladi
O‘zbekiston bir necha yillik o‘sishdan so‘ng Korrupsiyani idrok etish indeksida uch pog‘onaga pasaydi va o‘tgan yilga nisbatan bir ball kam oldi.
Nishonda bazalar: Eron raketalari qayerlargacha yetadi
Eronning raketa arsenali Yaqin Sharqdagi eng yirik va eng xilma-xil arsenallardan biri bo‘lib qolmoqda. U nafaqat Isroil hududini, balki mintaqadagi AQShning asosiy harbiy obyektlarini ham nishonga olish imkoniga ega. Yadro dasturi bo‘yicha muzokaralar va mintaqadagi keskinlik fonida potensial nishonlar masalasi yana diqqat markaziga chiqdi.
Buxoro Art Basel’da: O‘zbekiston biennalesi Qatarda taqdim etildi
2025 yil kuzida 1,8 milliondan ortiq mehmon tashrif buyurgan Buxoro biennalesi modeli Qatarda o‘tkazilgan xalqaro Art Basel ko‘rgazmasida taqdim etildi. O‘zbekistondan kelgan loyiha zamonaviy san’atdagi yangi institutsional modellar va madaniy platformalar haqidagi muhokamalarning bir qismiga aylandi.
Antikor yil yakunlarini e’lon qildi: minglab ishlar va 12 hokim jazolandi
2025 yilda O‘zbekistonda korrupsiya uchun tuman va shahar darajasidagi 12 nafar hokim javobgarlikka tortildi. Yil davomida jami 5222 ta korrupsiya jinoyati aniqlanib, bu 2024 yilga nisbatan 8,6 foizga kam bo‘ldi.
Asia Pharm Group va Novamed Pharmaceutical 6 mln AQSh dollarlik kelishuvni imzoladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Islomobod shahriga davlat tashrifi hamda O‘zbekiston–Pokiston qo‘shma biznes forumi doirasida Asia Pharm Group va Novamed Pharmaceutical kompaniyalari o‘rtasida investitsiya kelishuvi imzolandi.
AQSh va Eron Maskatda muloqotni qayta boshladi
Oman poytaxtida AQSh va Eron o‘rtasida o‘tgan yilgi keskinlashuvdan keyingi ilk muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv kun bo‘yi davom etdi va bilvosita formatda o‘tkazildi — tomonlar Oman tashqi ishlar vaziri Badr al-Busaidi orqali muloqot qildi.
Oʻzbekiston Prezidentining Pokistonga davlat tashrifi yakunlandi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Pokiston Islom Respublikasiga davlat tashrifining tadbirlarga boy dasturi yakuniga yetdi.
Nurlan Saburovga Rossiyaga 50 yilga kirish taqiqlandi
Stand-up komik mamlakatga yarim asr davomida kira olmaydi — qaror migratsiya va soliq qonunchiligini buzishi hamda Ukrainadagi maxsus operatsiyani tanqid qilgani bilan bog‘liq.