O’zbekiston uch oyda 375,3 ming tonna meva va sabzavot eksport qildi
2024-yilning yanvar-mart oylarida O‘zbekiston xorijga qiymati 219,8 mln AQSh dollariga teng bo‘lgan 375,3 ming tonna meva va sabzavot eksport qildi. Bu haqda Statistika agentligining matbuot xizmati xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, bu ko‘rsatgich 2023-yilning mos davri bilan solishtirilganda 72,5%ga yoki 157,7 ming tonnaga ko‘paygan.
Meva-sabzavot mahsulotlarining asosiy eksport bozorlari Pokiston (26,2%), Rossiya (25,1%), Qozog‘iston (10,5 %) va Xitoy (9,2 %) davlatlari hissasiga to‘g‘ri kelgan.
Qayd etish joizki, 2024-yilning yanvar-mart oylarida meva-sabzavotlar eksporti ulushi jami eksportning 3,4%ni tashkil etdi.

Uzbekistan exports 375.3 thousand tonnes of fruits and vegetables in three months
During January-March 2024, Uzbekistan exported 375.3 thousand tons of fruits and vegetables amounting to 219.8 million US dollars, as reported by the press service of the Uzbekistan Statistics Agency.
It is noted that compared to the corresponding period in 2023, this figure increased by 72.5% or 157.7 thousand tons.
Pakistan (26.2%), Russia (25.1%), Kazakhstan (10.5%), and China (9.2%) are the main export markets for fruit and vegetable products.
It is worth noting that the share of fruit and vegetable exports in January-March 2024 amounted to 3.4% of the total export volume.