O’zbekiston uch oyda 375,3 ming tonna meva va sabzavot eksport qildi
2024-yilning yanvar-mart oylarida O‘zbekiston xorijga qiymati 219,8 mln AQSh dollariga teng bo‘lgan 375,3 ming tonna meva va sabzavot eksport qildi. Bu haqda Statistika agentligining matbuot xizmati xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, bu ko‘rsatgich 2023-yilning mos davri bilan solishtirilganda 72,5%ga yoki 157,7 ming tonnaga ko‘paygan.
Meva-sabzavot mahsulotlarining asosiy eksport bozorlari Pokiston (26,2%), Rossiya (25,1%), Qozog‘iston (10,5 %) va Xitoy (9,2 %) davlatlari hissasiga to‘g‘ri kelgan.
Qayd etish joizki, 2024-yilning yanvar-mart oylarida meva-sabzavotlar eksporti ulushi jami eksportning 3,4%ni tashkil etdi.

Узбекистан за три месяца экспортировал 375,3 тыс. тонн фруктов и овощей
За январь-март 2024 года Узбекистан экспортировал 375,3 тыс. тонн фруктов и овощей на сумму 219,8 млн долларов США. Об этом сообщила пресс-служба Агентства статистики Узбекистана.
Сообщается, что по сравнению с соответствующим периодом 2023 года этот показатель увеличился на 72,5% или 157,7 тыс. тонн.
Пакистан (26,2%), Россия (25,1%), Казахстан (10,5%) и Китай (9,2%) являются основными экспортными рынками плодоовощной продукции.
Стоит отметить, что доля экспорта фруктов и овощей в январе-марте 2024 года составила 3,4% от общего объема экспорта.