O‘zbekistonlik figurali uchuvchilar Olimpiada-2026ga chiqishdi
O‘zbekistonlik figurali uchuvchilar Yekaterina Geynish va Dmitriy Chigirev 2026 yilgi qishki Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritdi.
AQShning Boston shahrida o‘tkazilgan jahon chempionatida juftlik bahslarida 183,01 ball bilan 10-o‘rinni egalladi. Bu natija ularga Olimpiada yo‘llanmasini qo‘lga kiritish va Milanda va Kortina-d’Ampezzoda ishtirok etadigan dunyoning eng yaxshi figurali uchuvchilari qatoriga kirish imkonini berdi.
O‘zbekiston terma jamoasi uchun bu tarixiy voqea bo‘ldi, chunki ilgari mamlakat qishki Olimpiya o‘yinlarida juftlik bahslarida sezilarli yutuqlarga erishmagan edi.
Bu muvaffaqiyat mamlakatga nafaqat Olimpiya o‘yinlari yo‘llanmasini taqdim etdi, balki 2026-yilgi o‘yinlarga yana bir yo‘llanma uchun kurashish imkoniyatini ham ochdi. Sentyabr oyida o‘zbekistonlik sportchilar Pekinda bo‘lib o‘tadigan saralash turnirida ishtirok etib, to‘rt yillikning asosiy qishki startida mamlakatimiz vakillarini ko‘paytirishga harakat qilishadi.