Oyga tijorat modulini qo'ndirishga ilk urinish muvaffaqiyatsiz yakunlandi
Yaponiya tomonidan ishlab chiqilgan, Birlashgan Arab Amirliklarining “Rashid” oy roverini olib yuruvchi “Hakuto-R” moduli Atlas krateri yaqinidagi Oyga qo‘nishga uringandan so‘ng aloqaga chiqa olmadi. “Hakuto-R”ni ishlab chiqqan Ispace kompaniyasi qurilma yo‘qolganini tan oldi. Bu haqda CNN xabar berdi.
“Hakuto-R tarixda Oyga qo'nadigan birinchi tijorat moduli bo'lishi kerak edi. U 2022-yil 11-dekabrda Kanaveral kosmodromidan uchirilgan SpaceX raketasida koinotga chiqdi. “Hakuto-R”ning Oyga sayohati uch oy davom etdi, keyin qurilma o'z orbitasida yana bir necha hafta vaqt o'tkazdi. Qo‘nishga urinish Tokio vaqti bilan 01:40 atrofida amalga oshirilgan.
Rejalashtirilgan qo‘nish vaqtidan 20 minut o‘tib modul bilan aloqa o‘rnatish imkoni bo‘lmaganida, missiya rahbarlari uning muvaffaqiyatsiz yakunlanganini tan oldi. Hozirda sabablari aniqlashtirilmoqda.
“Hozirda biz apparat bilan aloqa o'rnatolmayapmiz. Qo'ngan paytgacha aloqamiz bor edi, lekin keyin aloqa uzildi. Tan olishimiz kerak, biz muvaffaqiyatli qo'nishni amalga oshira olmadik”, dedi Ispace ishlab chiqaruvchisi rahbari Takeshi Hakamada.
Ta'kidlash joizki, bugungi kungacha Oyga qo'nish faqat AQSh, SSSR va Xitoyning davlat missiyalari doirasida amalga oshirilgan. “Hakuto-R” kosmik sanoati va xalqaro hamkorlikni rivojlantirishda tarixiy voqea bo'lishi kutilgandi. Muvaffaqiyatsizlikka qaramay, bu oyni va umuman fazoni yanada tadqiq qilish yo'lidagi muhim qadamdir.

Первая попытка посадки коммерческого модуля на Луну не увенчалась успехом
Разработанный в Японии модуль Hakuto-R, на борту которого находился лунный марсоход Rashid из Объединенных Арабских Эмиратов, не смог выйти на связь после попытки приземления на Луну возле кратера атлас. Ispace, компания, разработавшая ”Hakuto-R", признала, что устройство пропало. Об этом сообщает CNN.
"Hakuto-R должен был стать первым коммерческим модулем в истории, который приземлится на Луну. Он вышел в космос на ракете SpaceX, запущенной с космодрома Канаверал 11 декабря 2022 года. Путешествие Hakuto-R на Луну заняло три месяца, затем аппарат провел еще несколько недель на своей орбите. Попытка приземления была предпринята около 01:40 по токийскому времени.
Когда через 20 минут после запланированного времени посадки не удалось установить связь с модулем, руководители миссии признали, что он потерпел неудачу. Причины сейчас уточняются.
"В настоящее время мы не можем взаимодействовать с оборудованием. К моменту приземления у нас была связь, но потом связь была прервана. Мы должны признать, что нам не удалось совершить успешную посадку”, - сказал Такеши Хакамада, глава разработчика Ispace.
Стоит отметить, что до сегодняшнего дня высадка на Луну осуществлялась только в рамках государственных миссий США, СССР и Китая. Ожидалось, что Hakuto-R станет исторической вехой в развитии космической промышленности и международного сотрудничества. Несмотря на неудачу, это важный шаг на пути к дальнейшему исследованию Луны и космоса в целом.