Prezident Fransiyaning yetakchi kompaniya va banklari vakillari bilan uchrashdi
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Parijga tashrifi doirasida Fransiyaning yetakchi kompaniyalari vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi. Investitsiya loyihalari, iqtisodiy islohotlar va hamkorlikning yangi yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Uchrashuvda Fransiyaning Orano, EDF, Total, SUEZ, Veolia, Airbus, Schneider Electric va boshqa yirik kompaniyalarining 60 dan ortiq rahbarlari ishtirok etdi. Asosiy mavzu O‘zbekiston iqtisodiyotiga Fransiya investitsiyalari va ilg‘or texnologiyalarini jalb qilish bo‘ldi.
Muzokaralarning asosiy natijalaridan biri 2027-yilgacha qiymati 6,5 milliard yevro bo‘lgan Innovatsion va sanoat kooperatsiyasi dasturining imzolanishi bo‘ldi. Mablag‘lar muhim mineral-xomashyo sanoati, energetika, infratuzilma, qurilish va boshqa muhim sohalarni rivojlantirishga yo‘naltiriladi.
Mirziyoyev qo‘shma loyihalarni muvofiqlashtirish va ularni amalga oshirishni jadallashtirish uchun doimiy faoliyat yuritadigan O‘zbekiston-Fransiya investitsiya kengashini tuzishni taklif qildi. Birinchi yig‘ilish iyun oyida Toshkent investitsiya forumida bo‘lib o‘tadi.
Fransiya biznesi sheriklikni kengaytirishdan manfaatdor ekani ta’kidlandi, O‘zbekiston rahbari hukumatga erishilgan barcha kelishuvlar ijrosi ustidan nazoratni ta’minlash bo‘yicha topshiriq berdi.