Shimoliy Koreya AQShning yadrosizlanish talabini rad etdi
Shimoliy Koreya Qo‘shma Shtatlarning yadrosizlanish bo‘yicha talabini qat’iyan rad etib, bunday siyosatni eskirgan va mantiqsiz deb atadi. Pxenyan yadro qurollarini o‘zining suvereniteti va milliy xavfsizligini himoya qilish uchun muhim vosita deb hisoblashini yana bir bor ta’kidladi.
15-fevral kuni AQSh, Yaponiya va Janubiy Koreya uch tomonlama bayonot bilan chiqib, Shimoliy Koreyaning to‘liq yadrosizlanishiga sodiqligini tasdiqladi. Ular Pxenyanga nisbatan qattiq pozitsiyada turgan holda, har qanday provokatsiya va tahdidlarni qabul qilib bo‘lmasligini bildirgan. Ushbu bayonot AQSh Davlat kotibi Marko Rubio, Yaponiya tashqi ishlar vaziri Ivaya Takeshi va Janubiy Koreya tashqi ishlar vaziri Cho Tae-Yul o‘rtasidagi Myunxendagi uchrashuvdan so‘ng e’lon qilindi.
Biroq, Shimoliy Koreya bunga javoban, davlat nashri Koreya Markaziy Axborot Agentligi (KCNA) orqali uch mamlakatni "Koreya yarim orolida jamoaviy to‘qnashuv va nizolarni qo‘zg‘atishda" aybladi. Pxenyan yadrosizlanish talabini "eskirgan va bema’ni" deb atab, yadroviy qurollar mamlakat suverenitetini himoya qilish uchun zarur ekanligini qayd etdi.
Shimoliy Koreya so‘nggi yillarda yadro qurollari va raketa texnologiyalariga katta mablag‘ yo‘naltirgan. Xususan, 2024-yil oktabr oyida mamlakat qattiq yonilg‘ida ishlovchi Hwasong-19 qit’alararo ballistik raketasini sinovdan o‘tkazgan. AQSh Shimoliy qo‘mondonligi va Shimoliy Amerika aerokosmik mudofaa qo‘mondonligi (NORAD) rahbari general Gregori Gilyo bu sinov AQShning erta ogohlantirish tizimlariga xavf tug‘dirishi mumkinligi haqida ogohlantirdi.
Bundan tashqari, 8-fevral kuni Shimoliy Koreya yetakchisi Kim Chen In mamlakat mustaqilligi va xavfsizligini himoya qilish uchun harbiy kuchlarni yanada mustahkamlash zarurligini ta’kidlagan. U "cheksiz mudofaa kuchaytirish" siyosatini davom ettirishini bildirdi va AQShni mintaqada ziddiyatni kuchaytirishda aybladi.
AQSh Prezidenti Donald Tramp 2018-yilda Shimoliy Koreya rahbari bilan uchrashib, Koreya yarim orolining yadrosizlanishi bo‘yicha deklaratsiya imzolagan edi. Ammo hozirga kelib, Shimoliy Koreya yadroviy imkoniyatlarini mustahkamlash strategiyasini tanlagan va AQSh bilan muzokaralarga qiziqish bildirmayapti.