Prezident Kuvayt Davlati Valiahdi bilan uchrashdi
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Kuvayt Valiahd shahzodasi Shayx Saboh as-Saboh Al-Kuvaytda muhim muzokaralar o‘tkazdi. Ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlash asosiy mavzu bo‘ldi. Investitsiya, transport, tibbiyot, ta’lim va boshqa muhim sohalarda kelishuvlarga erishildi.
18 fevral kuni Al-Kuvaytda O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Kuvayt Valiahd shahzodasi Shayx Saboh as-Saboh bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Muzokaralar samimiy va konstruktiv ruhda o‘tdi, ularning natijasida ikki tomonlama munosabatlar mustahkamlanib, qator muhim kelishuvlar imzolandi.
Tomonlar qo‘shma loyihalar uchun investitsiya platformasini ishga tushirish, shuningdek, quyidagi sohalarda hamkorlikni rivojlantirishga kelishib oldilar:
Agrosanoat majmui - kooperatsiya va texnologiyalar almashinuvini kengaytirish;
Transport va logistika - infratuzilmani yaxshilash va tovar ayirboshlash hajmini oshirish;
Sog‘liqni saqlash va farmatsevtika - tibbiyotga qo‘shma loyihalar va investitsiyalar;
Ta’lim - talabalar va ilmiy ishlanmalar almashinuvi.
Yetakchilar erishilgan kelishuvlarni doimiy monitoring qilib borish muhimligini qayd etdilar. Buning uchun ularning ijrosini birgalikda nazorat qilish mexanizmi shakllantirildi.
Muzokaralarning yakuniy qismi yangi bosqichga ko‘tarilayotgan O‘zbekiston-Kuvayt hamkorligining strategik ahamiyatini tasdiqladi.