O‘zbekiston Energetika vazirligi Rossiyaning “Tatneft” kompaniyasi bilan uning Buxoro neftni qayta ishlash zavodini modernizatsiya qilishdagi ehtimoliy ishtiroki bo‘yicha muzokaralar olib bormoqda. Bu haqda vazirlik bosh boshqarmasi direktori Athamjon Ubaydullayev Toshkentdagi “Innoprom. Markaziy Osiyo” xalqaro sanoat ko‘rgazmasida maʼlum qildi.
“Tatneft” respublikadagi ikkita yirik zavoddan biri bo‘lgan Buxoro neftni qayta ishlash zavodini modernizatsiya qilishda ishtirok etish imkoniyatini muhokama qilmoqda. Ayni paytda aniq takliflar tayyorlanyapti”, dedi u.
Ubaydullayevning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistonda uchta yoqilg‘i quyish shoxobchasiga ega bo‘lgan “Tatneft” bilan mamlakatdagi faoliyatini kengaytirish bo‘yicha ham muzokaralar olib borilmoqda.
“Biz rossiyalik hamkorlarimiz bilan doimiy ishlab kelmoqdamiz. Masalan, “Gazprom neft” bilan 2023-yilda mamlakatga 300 ming tonna neft yetkazib berish bo‘yicha kelishuvga erishildi”, dedi vazirlik rasmiysi.
Shuningdek, u O‘zbekistondagi neft va gaz kompaniyalarining 30 foizdan ortig‘i Rossiya kapitali ishtirokida tashkil etilgani qoʻshimcha qildi.
Maʼlumot uchun, Buxoro neftni qayta ishlash zavodi 1997-yil avgust oyida ishga tushirilgan. Uni loyihalash va qurish uchun “Technip” Yevropa kompaniyalari konsorsiumi mas’ul edi. Korxonada aviatsiya va avtomobil yoqilgʻisi, oltingugurt, mazut va boshqa mahsulotlar ishlab chiqariladi.

Tatneft may participate in the modernization of the oil plant in Bukhara
The Ministry of energy of Uzbekistan is negotiating with the Russian company Tatneft on its possible participation in the modernization of the Bukhara oil refinery. This was stated by the director of the main Department of the ministry Athamjon Ubaydullayev in Tashkent “Innoprom. Central Asia” at the International Industrial Exhibition.
Tatneft is discussing the possibility of participating in the modernization of the Bukhara oil refinery, one of the two largest plants in the Republic. At the moment, specific proposals are being prepared,” he said.
According to ubaydullayev, Uzbekistan is also negotiating with Tatneft, which has three gas stations, to expand its activities in the country.
"We are constantly working with our Russian partners. For example, an agreement was reached with Gazprom neft on the supply of 300 thousand tons of oil to the country in 2023,” the ministry official said.
He also added that more than 30% of oil and gas companies in Uzbekistan are created with the participation of Russian capital.
For reference, the Bukhara oil refinery was commissioned in August 1997. A consortium of European companies Technip was responsible for its design and construction. The enterprise produces aviation and automotive fuel, sulfur, fuel oil and other products.