Isroilda hukumatga qarshi namoyishlar yana avj oldi
Isroilda minglab odamlar sud islohoti doirasida qabul qilingan bahsli qonunga qarshi namoyish qilishmoqda. Namoyishchilar, shuningdek, garovga olinganlarni ozod qilish maqsadida HAMAS bilan kelishuv tuzilishini talab qilishmoqda.
27-mart, payshanba kuni Isroilning turli shaharlarida minglab odamlar yana ko‘chalarga chiqib, sudyalar tayinlash jarayonida saylangan mansabdor shaxslarning vakolatlarini kengaytiruvchi bahsli qonunga qarshi norozilik bildirdi. Shuningdek, namoyishchilar Isroil harbiy operatsiya olib borayotgan G‘azo sektorida radikal islomiy HAMAS harakati jangarilari bilan garovga olinganlarni ozod qilish uchun kelishuv tuzilishini talab qilishdi. Bu haqida dpa axborot agentligi xabar berdi.
Xuddi shu kuni Knessetning 120 nafar deputatidan 67 nafari uzoq davom etgan munozaralardan so‘ng sud islohoti bo‘yicha asosiy qonunlardan birini qo‘llab-quvvatladi, faqat bir deputat qarshi ovoz berdi. Opozitsiya esa ovoz berishni boykot qildi.
Qonunning qabul qilinishi Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxuga bahsli sud tizimi islohotini ilgari surish imkoniyatini beradi. Ushbu islohot 2023-yilda Isroil tarixidagi eng yirik norozilik namoyishlariga sabab bo‘lgan edi. Biroq, 2023-yil 7-oktabr kuni HAMAS jangarilarining Isroilga hujumidan so‘ng va G‘azo sektoridagi harbiy operatsiya boshlangach, islohot to‘xtatilgan edi.
Netanyaxu 2023-yil boshida bosh vazirlikka qaytganidan so‘ng, sud islohotini boshlagan. Bu islohot hukumatga Oliy sud sudyalarini tayinlashda keng vakolatlar berishni va ushbu sud organining qonunlarni bekor qilish vakolatlarini cheklashni nazarda tutadi. Agar bu amalga oshsa, hukumat sudyalarni tayinlash ustidan to‘liq nazorat o‘rnatishi mumkin.
dpa agentligining 27-martdagi ma’lumotiga ko‘ra, endi Isroil Oliy sudi ushbu yangi qonunga qarshi taqdim etilgan da’volarni ko‘rib chiqishi kerak bo‘ladi.
So‘nggi kunlarda Isroilda bir necha yirik hukumatga qarshi namoyishlar bo‘lib o‘tdi. Namoyishchilar Isroil hukumatini HAMAS bilan kelishuv tuzishga chaqirishdi. HAMAS Yevropa Ittifoqi va AQShda terrorchi tashkilot deb tan olingan. Netanyaxu tanqidchilari uning G‘azo sektorida harbiy harakatlarni qayta boshlash qarorini garovga olingan Isroil fuqarolarining hayoti va ozodligini xavf ostiga qo‘ygan deb hisoblashmoqda.