OpenAI dunyodagi eng qimmat xususiy kompaniyalardan biriga aylandi
Sun’iy intellekt sohasida yetakchi bo‘lgan Amerikaning OpenAI kompaniyasi xususiy texnologiya sektori uchun rekord o‘rnatib, 40 milliard dollar sarmoya jalb qildi. Moliyalashtirishning yangi bosqichi kompaniyani 300 milliard dollarga baholadi, bu uning 2024-yil oktyabr oyidagi qiymatidan ikki baravar ko‘pdir.
Eng yirik investor Yaponiyaning SoftBank kompaniyasi bo‘ldi, boshqa ishtirokchilar orasida Microsoft, Coatue, Altimeter va Thrive bor. Olingan mablag‘lar sun’iy intellekt texnologiyalarini yanada rivojlantirishga yo‘naltiriladi, bu esa OpenAI’ga sun’iy intellekt sohasida yetakchilik uchun global poygada o‘z mavqeini mustahkamlashga imkon beradi.
Amerika ommaviy axborot vositalarining ma’lumotlariga ko‘ra, bu moliyalashtirish tarixdagi eng yirik xususiy texno-raund bo‘ldi, bu esa investorlarning sun’iy intellektni rivojlantirishga bo‘lgan ulkan qiziqishini ko‘rsatadi.
Avvalroq, 2025-yil yanvar oyida OpenAI sun’iy intellekt uchun global infratuzilmani yaratishga qaratilgan 500 milliard dollarlik Stargate loyihasiga qo‘shilgan edi.
Kompaniya AQSH va Xitoyning eng yirik texnologik korporatsiyalari bilan raqobatlashishda davom etmoqda va yangi investitsiyalar oqimi OpenAI oldida ilg‘or texnologiyalarni rivojlantirish uchun yanada ko‘proq imkoniyatlar ochadi.