O’zbekiston besh oyda 722,1 ming tonna meva va sabzavotlar eksport qildi
2024-yilning yanvar-may oylarida O‘zbekiston xorijga qiymati 420,1 mln AQSh dollariga teng bo‘lgan 722,1 ming tonna meva va sabzavotlar eksport qilgan, deb xabar berdi O‘zR Prezidenti huzuridagi Statistika agentligi.
Bu ko‘rsatgich 2023-yilning mos davri bilan solishtirilganda 10,4%ga yoki 68,3 ming tonnaga ko‘paygan.
Meva-sabzavot mahsulotlarining asosiy eksport bozorlari Rossiya (32,7%), Pokiston (19,7%), Qozog‘iston (15,3%) va Xitoy (7,8%) davlatlari hissasiga to‘g‘ri kelgan.
2024-yilning yanvar-may oylarida meva-sabzavotlar eksporti ulushi jami eksportning 3,9% ini tashkil etgan.

Узбекистан за пять месяцев экспортировал 722,1 тыс. тонн фруктов и овощей
В январе-мае 2024 года Узбекистан экспортировал 722,1 тыс. тонн фруктов и овощей на сумму 420,1 млн долларов США, сообщило Агентство статистики при Президенте РУз.
По сравнению с соответствующим периодом 2023 года этот показатель увеличился на 10,4% или 68,3 тыс. тонн.
Основными рынками экспорта плодоовощной продукции были Россия (32,7%), Пакистан (19,7%), Казахстан (15,3%) и Китай (7,8%).
В январе-мае 2024 года доля экспорта фруктов и овощей составила 3,9% от общего объема экспорта.