O’zbekiston besh oyda 722,1 ming tonna meva va sabzavotlar eksport qildi
2024-yilning yanvar-may oylarida O‘zbekiston xorijga qiymati 420,1 mln AQSh dollariga teng bo‘lgan 722,1 ming tonna meva va sabzavotlar eksport qilgan, deb xabar berdi O‘zR Prezidenti huzuridagi Statistika agentligi.
Bu ko‘rsatgich 2023-yilning mos davri bilan solishtirilganda 10,4%ga yoki 68,3 ming tonnaga ko‘paygan.
Meva-sabzavot mahsulotlarining asosiy eksport bozorlari Rossiya (32,7%), Pokiston (19,7%), Qozog‘iston (15,3%) va Xitoy (7,8%) davlatlari hissasiga to‘g‘ri kelgan.
2024-yilning yanvar-may oylarida meva-sabzavotlar eksporti ulushi jami eksportning 3,9% ini tashkil etgan.

Uzbekistan exported 722.1 thousand tonnes of fruits and vegetables in five months
In January-May 2024 Uzbekistan exported 722.1 thousand tonnes of fruits and vegetables worth USD 420.1 million, the Statistics Agency under the President of Uzbekistan reported.
Compared to the corresponding period of 2023, this figure increased by 10.4% or 68.3 thousand tonnes.
The main export markets for fruit and vegetable products were Russia (32.7%), Pakistan (19.7%), Kazakhstan (15.3%) and China (7.8%).
In January-May 2024, the share of exports of fruits and vegetables accounted for 3.9 per cent of total exports.