O‘zbekistonda 2024-yil boshida 107,1 trln soʻm investitsiyalar oʻzlashtirildi
2024-yilning yanvar-mart oylarida Oʻzbekiston Respublikasida iqtisodiy va ijtimoiy sohalarni rivojlantirish uchun jami iqtisodiy faoliyat turlari boʻyicha 107,1 trln soʻm asosiy kapitalga investitsiyalar oʻzlashtirildi, deb xabar berdi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Statistika agentligi.
Ulardan korxona va aholi mablagʻlari 25,8 trln soʻmni tashkil etdi.
Eslatib o'tamiz, 2024-yil 2–3-may kunlari Toshkent xalqaro investitsiya forumi bo'lib o'tdi. Global muloqot va investitsiya sohasida ilg'or tajriba almashish uchun platformaga aylangan keng ko'lamli tadbir doirasida umumiy qiymati 26,6 milliard dollar bo'lgan shartnomalar imzolandi.

Узбекистан в начале 2024 года освоил инвестиции на сумму 107,1 трлн сумов
На развитие экономической и социальной сферы Республики Узбекистан по всем видам экономической деятельности в январе-марте 2024 года было освоено 107,1 трлн сум инвестиций в основной капитал, следует из данных Агентства статистики при Президенте Республики Узбекистан.
Из них 25,8 трлн сумов составили средства предприятий и населения.
Напомним, что 2-3 мая 2024 года в Ташкенте (Узбекистан) состоялся третий Ташкентский международный инвестиционный форум. В рамках масштабного мероприятия, ставшего платформой для глобального диалога и обмена передовым опытом в инвестиционной сфере, были заключены соглашения общей стоимостью $26,6 млрд.