O‘zbekistonda 2024-yil boshida 107,1 trln soʻm investitsiyalar oʻzlashtirildi
2024-yilning yanvar-mart oylarida Oʻzbekiston Respublikasida iqtisodiy va ijtimoiy sohalarni rivojlantirish uchun jami iqtisodiy faoliyat turlari boʻyicha 107,1 trln soʻm asosiy kapitalga investitsiyalar oʻzlashtirildi, deb xabar berdi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Statistika agentligi.
Ulardan korxona va aholi mablagʻlari 25,8 trln soʻmni tashkil etdi.
Eslatib o'tamiz, 2024-yil 2–3-may kunlari Toshkent xalqaro investitsiya forumi bo'lib o'tdi. Global muloqot va investitsiya sohasida ilg'or tajriba almashish uchun platformaga aylangan keng ko'lamli tadbir doirasida umumiy qiymati 26,6 milliard dollar bo'lgan shartnomalar imzolandi.

For the development of the economic and social sphere of the Republic of Uzbekistan, 107.1 trillion soums of investments in fixed capital were spent in all types of economic activities in January-March 2024, as reported by the Statistics Agency under the President of the Republic of Uzbekistan.
Uzbekistan disbursed investments worth 107.1 trillion soums in early 2024
Of these, 25.8 trillion soums were funds from enterprises and the population.
It should be noted that the third Tashkent International Investment Forum was held in Tashkent, Uzbekistan, on May 2-3, 2024. Within the framework of this large-scale event, serving as a platform for global dialogue and the exchange of best practices in the investment sphere, agreements worth $26.6 billion were concluded.