Pedofiliya uchun umrbod qamoq: O‘zbekiston qonunni kuchaytirmoqda
O‘zbekistonda pedofiliya uchun umrbod ozodlikdan mahrum qilish jazosi joriy etilmoqda. Tegishli norma 2026 yil uchun davlat rivojlanish dasturida belgilandi va prezident tomonidan tasdiqlandi.
Hujjat voyaga yetmaganlarga nisbatan jinsiy jinoyatlar uchun javobgarlikni kuchaytirish, shuningdek ayollar va bolalarni himoya qilish choralarini kengaytirishni nazarda tutadi. Bu o‘zgarishlar 2026 yilga mo‘ljallangan keng ko‘lamli ijtimoiy-iqtisodiy va huquqiy islohotlar strategiyasining bir qismi bo‘ladi.
Davlat dasturi maqsadlarini amalga oshirish uchun 250,5 trillion so‘m (taxminan 20,5 milliard dollar) byudjet mablag‘lari ajratilishi, shuningdek 50,4 milliard dollar miqdorida qo‘shimcha investitsiyalar jalb etilishi rejalashtirilgan. Prezident farmoni strategiyaning 337 bandini amalga oshirishni nazarda tutadi.
Dastur loyihasi yanvar oyi oxirida jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilgan edi. Uning asosini prezidentning 2025 yil yakunlari bo‘yicha parlament va aholiga murojaatida ilgari surilgan tashabbuslar tashkil etdi.
Bolalarga qarshi jinoyatlar uchun jazoni kuchaytirish masalasi Namangan viloyatida yuz bergan rezonansli hodisadan so‘ng keng muhokama qilindi. 2025 yil oktabr oyida parlament deputati Dilnoza Azizova voyaga yetmaganlarga nisbatan jinsiy jinoyatlar sodir etgan shaxslar uchun umrbod qamoq jazosini qonuniy mustahkamlashni taklif qilgan edi.
Yangi choralar bolalar va ayollarning huquqlarini yanada kuchli himoya qilish, shuningdek zo‘ravonlik uchun jinoiy javobgarlikni kuchaytirishga qaratilgan.