Qirg‘iziston, O'zbekiston sababli chorva eksportini vaqtincha taqiqladi
Qirgʻiziston suv xoʻjaligi, qishloq xoʻjaligi va qayta ishlash sanoati vazirligi huzuridagi veterinariya xizmati 31-yanvardan boshlab qishloq xoʻjaligi hayvonlari, jumladan, qoramol, mayda qoramol va otlarni eksport qilish uchun ruxsatnoma berishni toʻxtatdi. Bu haqida vazirlik matbuot xizmati xabar qildi.
Cheklovlar vazirlikning “Qishloq xoʻjaligi tovarlari roʻyxatini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi 04-13/4-sonli buyrugʻiga asosan joriy etilgan. Ilgari berilgan ruxsatnomalar tekshiruvlar tugaguniga qadar va me’yoriy-huquqiy baza to‘g‘rilangunga qadar vaqtincha to‘xtatildi. “Ruxsatnomalar berish jarayoni qayta tiklanishi haqida qoʻshimcha ravishda eʼlon qilinadi”, deyiladi xabarda.
Ma'lumot o'rnida, 29 yanvar kuni deputat Janar Akayev O‘zbekistonga har hafta 15 mingdan 20 ming boshgacha qoramol eksport qilinayotgani, veterinariya xizmati xodimlari har bir hayvondan go‘yoki vazirlik rahbari uchun 100 so‘mdan pul yig‘ishayotganini aytgan edi. Shundan so‘ng vaziyatni o‘rganishni iltimos qilib, Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasiga murojaat qilingan.
Keyinroq veterinariya xizmati deputatning gapini asossiz va haqiqatga to‘g‘ri kelmaydigan deb atadi. Shuningdek, davlat xizmati deputatning bayonoti asosida ichki tekshiruv boshlangani haqida xabar berdi.
2024-yil sentabr oyida Suv xo‘jaligi, qishloq xo‘jaligi va qayta ishlash sanoati vazirligi qoramol, mayda qoramol va otlarni eksport qilish uchun ruxsatnomalar berishni to‘xtatib qo‘ygan edi. Buning sababi qishloq xo'jaligi hayvonlarini "SIOZH" tizimida identifikatsiya qilish inventarizatsiyasi edi.