Ursula fon der Lyayyen 3,5 milliard yevro bilan Kiyevga tashrif buyurdi
Yevrokomissiya rahbari Ursula fon der Lyayyen 3,5 milliard yevrolik moliyaviy yordam paketi bilan Kiyevga keldi va Yevropa Ukrainani qo‘llab-quvvatlashda davom etishiga ishontirdi.
Dushanba kuni ertalab Ursula fon der Lyayyen Yevropa Ittifoqining 50 milliard yevrolik keng ko‘lamli jamg‘armasining bir qismi - 3,5 milliard yevro ajratilishini e’lon qilish uchun Kiyevga keldi. Bu mablag‘lar Ukrainaga budjet xarajatlarini qoplash va mahalliy ishlab chiqaruvchilardan qurol-yarog‘ sotib olishga yordam beradi.
Tashrif fonida Yevropa komissiyasi Ukraina va Moldovani Yevropa Ittifoqi elektr energiyasi bozoriga integratsiya qilish tashabbusini tayyorlamoqda. Shuningdek, Bryussel Ukraina xavfsizligi Yevropa xavfsizligi ekanligini ta’kidlab, qurol-yarog‘ yetkazib berishni tezlashtirmoqchi.
Fon der Lyayenning tashrifi kuchayib borayotgan ziddiyatlar sharoitida o‘tmoqda: AQSH prezidenti Donald Tramp Moskva bilan muzokaralarni yevropalik hamkorlar bilan kelishmasdan faollashtirdi. Uning bayonotlari, jumladan, Vladimir Zelenskiyning keskin tanqidi Kreml bilan shoshilinch kelishuvdan qo‘rqqan Yevropa Ittifoqini xavotirga soldi.
Fon der Lyayyen YeI Rossiyaga yon bermoqchi emasligini ma’lum qildi. "Agar Moskva mustahkam tinchlikka haqiqatan ham tayyor bo‘lmasa, biz unga qarshi sanksiyalarni kuchaytiramiz," - dedi u.
Shu bilan birga, Yevropa yetakchilari shoshilinch ravishda muzokaralar olib borib, yangi muammolar oldida birdamlikni saqlab qolishga harakat qilayapti. Oldinda - Yevropa Ittifoqining favqulodda sammiti, Emmanuel Makronning Tramp bilan uchrashuvi va Ukrainaga uzoq muddatli yordam strategiyasini muhokamasi.