Misrda fir’avnning 3500 yil oldin yo‘qolgan qabri topildi
Misr Turizm va qadimiy yodgorliklar vazirligi misrlik va britaniyalik mutaxassislardan iborat arxeologik missiya Fiva tog‘larida qabr topganini ma’lum qildi. Qabr O‘n sakkizinchi sulola davriga (miloddan avvalgi 1550-1292-yillar) tegishli bo‘lib, afsonaviy malika Xatshepsutning eri bo‘lgan fir’avn Tutmos II ga tegishli.
Misr turizm va qadimiy yodgorliklar vaziri Sherif Fethiyning so‘zlariga ko‘ra, bu o‘sha davrdagi "so‘nggi yo‘qolgan podshohlar qabri." Topilgan Tutmos II va Xatshepsut nomli idishlarning parchalari maqbaraning kimga tegishli ekanligini tasdiqladi.
Biroq, arxeologlarning aytishicha, qabr juda yomon ahvolda - dastlabki tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, dafn etilganidan ko‘p o‘tmay, u suv toshqinidan zarar ko‘rgan, shuning uchun buyumlarning aksariyati boshqa joyga ko‘chirilgan bo‘lishi mumkin.
Misr arxeologik missiyasi rahbari Muhammad Abdulbodiy topilmani so‘nggi o‘n yilliklarda Qadimgi Misrni o‘rganishdagi eng muhim voqealardan biri deb atadi. Kashfiyot Tutmos II hukmronligi sirlarini ochishi va fir’avnlar tarixining yo‘qolgan sahifalarini tiklashi mumkin.

A pharaoh's tomb, lost 3500 years ago, was found in Egypt
One of the most important archaeological discoveries of recent years has been made in Egypt - the tomb of Pharaoh Tutmos II, who ruled about 3500 years ago, was discovered in Luxor. This is the first royal tomb found since the sensational discovery of Tutanhamon's tomb in 1922.
The Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities reported that an archaeological mission consisting of Egyptian and British specialists discovered a burial in the Theban Mountains. The tomb belongs to the eighteenth dynasty (c. 1550-1292 BC) and belongs to Pharaoh Tutmos II, the wife of the legendary queen Hatshepsut.
According to the Minister of Tourism and Antiquities of Egypt, Sherif Fethi, this is the "last lost tomb of kings" of that era. Fragments of vessels bearing the names of Tutmos II and Hatshepsut confirmed the belonging of the tomb.
However, archaeologists note that the tomb is in extremely poor condition - preliminary studies show that shortly after being buried, it was affected by a flood, which could have led to the transfer of most of the contents to another location.
The head of the Egyptian archaeological mission, Mohammed Abdulbadi, called the find one of the most important events in the study of Ancient Egypt in recent decades. The discovery could shed light on the secrets of Tutmos II's reign and restore lost pages of the pharaohs' history.