Misrda fir’avnning 3500 yil oldin yo‘qolgan qabri topildi
Misr Turizm va qadimiy yodgorliklar vazirligi misrlik va britaniyalik mutaxassislardan iborat arxeologik missiya Fiva tog‘larida qabr topganini ma’lum qildi. Qabr O‘n sakkizinchi sulola davriga (miloddan avvalgi 1550-1292-yillar) tegishli bo‘lib, afsonaviy malika Xatshepsutning eri bo‘lgan fir’avn Tutmos II ga tegishli.
Misr turizm va qadimiy yodgorliklar vaziri Sherif Fethiyning so‘zlariga ko‘ra, bu o‘sha davrdagi "so‘nggi yo‘qolgan podshohlar qabri." Topilgan Tutmos II va Xatshepsut nomli idishlarning parchalari maqbaraning kimga tegishli ekanligini tasdiqladi.
Biroq, arxeologlarning aytishicha, qabr juda yomon ahvolda - dastlabki tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, dafn etilganidan ko‘p o‘tmay, u suv toshqinidan zarar ko‘rgan, shuning uchun buyumlarning aksariyati boshqa joyga ko‘chirilgan bo‘lishi mumkin.
Misr arxeologik missiyasi rahbari Muhammad Abdulbodiy topilmani so‘nggi o‘n yilliklarda Qadimgi Misrni o‘rganishdagi eng muhim voqealardan biri deb atadi. Kashfiyot Tutmos II hukmronligi sirlarini ochishi va fir’avnlar tarixining yo‘qolgan sahifalarini tiklashi mumkin.

В Египте нашли гробницу фараона, затерянную 3500 лет назад
В Египте сделано одно из важнейших археологических открытий последних лет – в Луксоре обнаружена усыпальница фараона Тутмоса II, правившего около 3500 лет назад. Это первая царская гробница, найденная с момента сенсационного открытия гробницы Тутанхамона в 1922 году.
Министерство туризма и древностей Египта сообщило, что археологическая миссия, состоящая из египетских и британских специалистов, обнаружила захоронение в Фиванских горах. Гробница относится к эпохе Восемнадцатой династии (ок. 1550–1292 гг. до н. э.) и принадлежит фараону Тутмосу II, супругу легендарной царицы Хатшепсут.
По словам министра туризма и древностей Египта Шерифа Фетхи, это «последняя утраченная гробница царей» той эпохи. Фрагменты найденных сосудов с именами Тутмоса II и Хатшепсут подтвердили принадлежность усыпальницы.
Однако археологи отмечают, что гробница находится в крайне плохом состоянии – предварительные исследования показывают, что вскоре после захоронения она пострадала от наводнения, из-за чего большая часть содержимого могла быть перенесена в другое место.
Руководитель египетской археологической миссии Мохаммед Абдулбади назвал находку одним из важнейших событий в изучении Древнего Египта за последние десятилетия. Открытие может пролить свет на тайны правления Тутмоса II и восстановить утраченные страницы истории фараонов.