"Qizil Xoch"ga bedarak yo‘qolganlarni qidirish bo‘yicha 6000 dan ortiq ariza kelib tushgan
Ukraina Qurolli Kuchlari Kursk viloyatiga kirib, mintaqada bedarak yo‘qolganlarning soni ortdi. Rossiya Qizil Xochi tashkiloti so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, bu viloyatda 6225 ta bedarak yo‘qolganlarga oid ariza kelib tushgan.
Ularning aksariyati Sudjanskiy tumanidan, Ukraina bilan chegaradosh hududda joylashgan. Qizil Xoch tashkiloti nafaqat yo‘qolganlarni qidirishda yordam berayotgan, balki 46 kishining Ukrainadan Rossiya tomon qaytishiga ham ko‘maklashgan.
Avgust oyida ham 1500 ta bedarak yo‘qolganlar bo‘yicha so‘rovlar bo‘lganligi haqida xabar berilgan edi. Tashkilot o‘zining vazifalarini davom ettirayotgani va ushbu so‘rovlarni bajarishga harakat qilayotganini bildirgan.
Ushbu holat, mintaqadagi insonparvarlik muammolarining darajasi haqida ma'lumot beradi. Bedarak yo‘qolganlarni aniqlash va ular bilan aloqani tiklashga harakat qilish, faqat jangovar hududlarda emas, balki fuqarolar uchun ham jiddiy qiyinchiliklar keltirib chiqarmoqda. Rossiya Qizil Xochi tashkiloti o‘z faoliyatini davom ettirib, yordam berishda davom etmoqda, deb xabar bermoqda Astra.

«Красный Крест» получил более 6000 заявлений на поиск пропавших без вести людей
Вооруженные силы Украины вошли в Курскую область, и количество пропавших без вести людей в регионе увеличилось. По последним данным Российского Красного Креста, в этом регионе поступило 6225 сообщений о пропавших без вести.
Большинство из них - из Суджанского района, приграничной с Украиной территории. Организация Красный Крест не только помогает в поиске пропавших без вести, но и помогла 46 людям вернуться в Россию из Украины.
В августе сообщалось, что было зарегистрировано 1500 запросов о пропавших без вести. В организации заявили, что продолжают выполнять свои задачи и стараются выполнить эти запросы.
Эта ситуация дает информацию об уровне гуманитарных проблем в регионе. Выявление пропавших без вести лиц и попытки восстановить с ними контакт создают серьезные трудности не только в зонах боевых действий, но и для мирного населения. Как сообщает Astra, Российский Красный Крест продолжает свою деятельность и продолжает оказывать помощь.