O‘zbekiston soliq xodimlari daromad va xarajatlarini deklaratsiya qiladi
O‘zbekistonda soliq xizmati xodimlarining daromad va xarajatlarini deklaratsiya qilish tizimini joriy etmoqda, bu ishning shaffofligini oshirish va ichki nazoratni kuchaytirish maqsadida amalga oshirilmoqda.
2026 yil 18 fevral kuni Soliq qo‘mitasi raisi Farruh Pulatov va Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori Akmal Burhanov hamkorlik memorandumi imzoladilar. Hujjat soliq organlarining faoliyatini shaffofligini oshirish va samarali korrupsiyaga qarshi kurashish modelini yaratishga qaratilgan.
Tizim nafaqat qonunbuzarlik oqibatlarini bartaraf etishni, balki korrupsiya omillarini erta aniqlash va oldini olish choralarini joriy etishni ko‘zda tutadi. Maxsus e’tibor raqamli texnologiyalar, jumladan sun’iy intellekt asosidagi yechimlarga va davlat organlarining ochiqligi va hisobdorligini rivojlantirishga qaratilgan.
F.Pulatov rahbarligida har bir soliq xodimining daromad va xarajatlarini deklaratsiya qilish platformasi ishlab chiqildi. Hozirda mexanizm Navoiy va Chirchiq shaharlarida sinovdan o‘tkazilmoqda. Pilot loyiha natijalariga ko‘ra, tizim butun respublikaga bosqichma-bosqich joriy etiladi.
Taqdimot davomida ishtirokchilar halollik, xizmat etikasi va barqaror antikorrupsiya muhitini mustahkamlash bo‘yicha takliflar bildirdilar.