Prezident Gruziya Bosh vaziri bilan muhim loyihalarni muhokama qildi
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5 mart kuni Toshkentga rasmiy tashrif bilan kelgan Gruziya bosh vaziri Irakliy Kobaxidzeni qabul qildi. Tomonlar savdo, investitsiyalar, logistika, turizm va raqamli texnologiyalar sohalarida ikki tomonlama aloqalarni yanada mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar.
Iqtisodiy sheriklikka alohida e’tibor qaratildi. 2024-yilda mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 50 foizga oshdi, qo‘shma korxonalar soni va yuk tashish hajmi ko‘paydi. Bugungi kunda Toshkent va Tbilisi o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar amalga oshiriladi, O‘zbekistonda esa Gruziya sarmoyasi ishtirokidagi raqamli bank muvaffaqiyatli ishlayapti.
Raqamlashtirish va turizmni rivojlantirish alohida mavzu bo‘ldi. Eslatib o‘tamiz, o‘tgan yili Tbilisida O‘zbekiston kinosi va madaniyati kunlari muvaffaqiyatli o‘tkazilgan edi.
Uchrashuv yakunida tomonlar erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish uchun hukumatlar darajasida yanada muvofiqlashtirishga kelishib oldilar.