Banklarning kredit portfeli 500,6 trillion so‘mga yetdi
Markaziy bankning 1-avgust holatiga ko‘ra, O‘zbekiston banklarining kredit portfeli 500,6 trillion so‘mni tashkil qilgan. Bu ko‘rsatkich iyul oyida 6,7 trillion so‘mga, yil boshidan beri esa 29,2 trillion so‘mga ko‘paygan bo‘lib, yillik o‘sish darajasi 6,2 foizni tashkil etmoqda.
Kredit portfelining o‘sishi asosan davlat banklarida kuzatilgan bo‘lib, bu o‘sish 2,8 trillion so‘mni tashkil qilgan. Boshqa tijorat banklarida esa ushbu ko‘rsatkich 3,9 trillion so‘mga yetgan. Bu o‘z navbatida, banklarning umumiy moliyaviy ko‘rsatkichlariga ijobiy ta'sir ko‘rsatmoqda.
Shu bilan birga, kredit portfelidagi muammoli kreditlarning qoldig‘i 20,8 trillion so‘mni yoki 4,2 foizni tashkil qilmoqda. Iyun oyida muammoli kreditlar qisqargan bo‘lsa-da, iyul oyida ularning miqdori yana 820 milliard so‘mga oshgan.
Muammoli kreditlar miqdorining oshishi asosan Ipoteka-bank (652 milliard so‘m) va O‘zmilliybank (545 milliard so‘m) hissasiga to‘g‘ri kelgan.

Кредитный портфель банков составил 500,6 трлн сумов
По данным Центрального банка на 1 августа, кредитный портфель банков Узбекистана составил 500,6 триллиона сумов. В июле общий кредитный портфель увеличился на 6,7 триллиона сумов, а с начала года прирост составил 29,2 триллиона сумов, что соответствует годовому темпу роста в 6,2%.
Рост кредитного портфеля в основном был зафиксирован в государственных банках, где этот показатель составил 2,8 триллиона сумов. В других коммерческих банках рост составил 3,9 триллиона сумов, что также положительно сказалось на общей финансовой стабильности банков.
Однако, доля проблемных кредитов в портфеле составила 20,8 триллиона сумов, или 4,2% от общего объема. После сокращения в июне, в июле объем проблемных кредитов вновь увеличился на 820 миллиардов сумов.
Основную долю прироста проблемных кредитов обеспечили Ипотека-банк (652 миллиарда сумов) и Узнацбанк (545 миллиардов сумов).