Prezident iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlashni kengaytiradi
O‘zbekistonda iqtidorli o‘quvchilarni qo‘llab-quvvatlash kengaytiriladi - sentyabr oyidan boshlab eng yaxshi o‘quvchilar uchun xalqaro maktab o‘z ishini boshlaydi, shuningdek, Pechak Ligasiga kirish uchun milliy tayyorlash dasturi ishga tushiriladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevga iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirishga oid taqdimot o‘tkazildi.
Keyingi yillarda yurtimizda Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablar, "Yangi O‘zbekiston" universiteti ochildi. Endi davlat oldida yangi vazifa turibdi - eng qobiliyatli bitiruvchilarga o‘z salohiyatini jahon miqyosida ro‘yobga chiqarishga yordam berish.
Birinchi bosqichda 60 nafar o‘quvchi qabul qilinadigan xalqaro maktab ochilishi bu boradagi qadamlardan biri bo‘ladi. O‘qitish xalqaro standartlar bo‘yicha olib boriladi va akademik fanlar, ixtisoslik fanlari, shuningdek, yetakchilik kurslarini o‘z ichiga oladi.
Yana bir muhim tashabbus - Yoshlarni jahonning eng yaxshi universitetlariga o‘qishga tayyorlash milliy dasturi. Bu yil 3 ming nafar yuqori sinf o‘quvchilari Prezident va ixtisoslashgan maktablar murabbiylari tomonidan tanlab olinadi. Dasturning eng yaxshi 40 nafar bitiruvchisi Pechak Ligasi universitetlarida amaliyot o‘tash imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Shuningdek, O‘zbekistonda xorijda ta’lim olgan yosh mutaxassislarni birlashtiruvchi platforma - "Oltin fond hamjamiyati" tashkil etiladi. Ular uchun grantlar, startap dasturlari va boshqa qo‘llab-quvvatlash choralari ko‘zda tutiladi.
Prezident taklif etilgan tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlab, "El-yurt umidi" jamg‘armasi faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha topshiriq berdi.