Tailand vizasiz qolish muddatini 30 kungacha qisqartiradi
Tailand 93 davlat, jumladan, O‘zbekiston fuqarolari uchun vizasiz bo‘lish muddatini 60 kundan 30 kungacha qisqartirishni rejalashtirmoqda. Qaror vizaning yengilligidan foydalanadigan noqonuniy mehnat va tadbirkorlik faoliyatiga qarshi kurash bilan bog‘liq, deb yozadi Bangkok Post.
2024-yil iyulidan O‘zbekiston fuqarolari Tailandda 60 kungacha vizasiz qolishlari mumkin edi. Biroq, rasmiylarning ta'kidlashicha, sayohatlarning o'rtacha davomiyligi 14-21 kundan oshmaydi va muddatning oshishi qonunbuzarliklarning ko'payishiga olib keldi.
2024 yilda mamlakatda 40 ta sayyohlik kompaniyasining litsenziyalari bekor qilindi, ulardan 15 tasi Pxuketda edi. Rasmiylar Pattaya, Samui va Bangkok kabi sayyohlik hududlarida nazoratni kuchaytirmoqda. Tafsilotlar tasdiqlanib, rasman e'lon qilinganidan keyin yangi qoidalar kuchga kiradi.