O‘zbekiston Prezidentining 26-aprel kuni imzolagan qaroriga muvofiq, joriy yilning 1-mayidan 2025-yil 1-yanvarigacha ish beruvchilar 25 yoshga to‘lmagan ishchilarni ishga qabul qilishda yana ijtimoiy soliq to‘lovlarini qaytarib oladi.
Mazkur imtiyozdan barcha ish beruvchilar: budjet tashkilotlari, davlat korxonalari, ustav fondida (kapitalida) davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan yuridik shaxslar foydalanishi mumkin, 1 foiz stavka bo‘yicha ijtimoiy soliq to‘lovchilar bundan mustasno.
Bunda, ijtimoiy soliq summasi yosh xodimlar olti oy davomida uzluksiz mehnat faoliyatini amalga oshirishi sharti bilan yettinchi oydan boshlab qoplab beriladi.
Maʼlumot uchun, mazkur imtiyoz 2021-yil 1-maydan joriy qilingan va 2023-yil 1-yanvargacha amal qilgan.

The procedure for returning social taxes to entrepreneurs with young employees has been extended
In accordance with the decree of the President of Uzbekistan signed on April 26, from May 1 of this year to January 1, 2025, employers will again receive a refund of social tax when hiring employees under the age of 25.
All employers can take advantage of this benefit: budget organizations, state-owned enterprises, legal entities with a state share in the authorized fund (capital) of 50 percent or more, with the exception of social tax payers at the rate of 1 percent.
At the same time, the amount of social tax is reimbursed from the seventh month, provided that young workers will carry out continuous work for six months.
For reference, this benefit was introduced on May 1, 2021 and was valid until January 1, 2023.