O‘zbekiston Prezidentining 26-aprel kuni imzolagan qaroriga muvofiq, joriy yilning 1-mayidan 2025-yil 1-yanvarigacha ish beruvchilar 25 yoshga to‘lmagan ishchilarni ishga qabul qilishda yana ijtimoiy soliq to‘lovlarini qaytarib oladi.
Mazkur imtiyozdan barcha ish beruvchilar: budjet tashkilotlari, davlat korxonalari, ustav fondida (kapitalida) davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan yuridik shaxslar foydalanishi mumkin, 1 foiz stavka bo‘yicha ijtimoiy soliq to‘lovchilar bundan mustasno.
Bunda, ijtimoiy soliq summasi yosh xodimlar olti oy davomida uzluksiz mehnat faoliyatini amalga oshirishi sharti bilan yettinchi oydan boshlab qoplab beriladi.
Maʼlumot uchun, mazkur imtiyoz 2021-yil 1-maydan joriy qilingan va 2023-yil 1-yanvargacha amal qilgan.

Продлен порядок возврата социальных налогов предпринимателям с молодыми работниками
В соответствии с постановлением президента Узбекистана, подписанным 26 апреля, с 1 мая текущего года по 1 января 2025 года работодатели снова получат возмещение социального налога при приеме на работу работников в возрасте до 25 лет.
Воспользоваться данной льготой могут все работодатели: бюджетные организации, государственные предприятия, юридические лица с государственной долей в уставном фонде (капитале) 50 процентов и более, за исключением плательщиков социального налога по ставке 1 процент.
При этом сумма социального налога возмещается с седьмого месяца при условии, что молодые работники будут осуществлять непрерывную трудовую деятельность в течение шести месяцев.